Превоз особа са инвалидитетом

Путујте безбедно у свим возовима Србије

Превоз слепих лица

Станице опремљене панелима за оријентацију слепих лица су: Нови Сад, Суботица и Чачак. Поред панела, станице Београд центар и Чачак опремљене су подлогом за оријентацију слепих лица.

Превоз пратилаца слепих лица

Слепо лице и његов пратилац (лице или пас) морају да путују заједно (у колима истог колског разреда). Слепо лице мора са собом да носи легитимацију (или одговарајућу потврду) чији број је уписан на возној карти пратиоца (лица или пса) и да приликом контроле буде у могућности да докаже свој идентитет. Ималац возне карте на којој је уписана напомена “Пратилац слепог лица”, који путује сам, сматра се као путник без важеће возне карте.

Повластица за превоз особа са инвалидитетом

Слепо лице и лица оболела од дистрофије и сродних мишићних и неуромишићних болести (плегија, церебрална и дечија парализа и мултипла склероза) остварују право на повластицу од 75% од редовне возне цене, на основу књижице за повлашћену вожњу особе са инвлидитетом, коју издаје надлежна организација особа са инвалидитетом Србије. Пратилац слепе или особе са инвалидитетом превози се бесплатно на основу објаве, која је саставни део књижице за повлашћену вожњу.

Превоз особа у инвалидским колицима

Службена места у којима се врсши пријем и отпрема путника који користе инвалидска колица су Београд центар и Нови Сад. Превоз особа у инвалидским колицима је могућ у савременим електро-моторним (Соко и Флирт) и дизел-моторним возовима.

Посебна места

Број места за превоз особа у инвалидским колицима у возним средствима је ограничен. Путник, особа у инвалидским колицима, заузима одређено и унапред резервисано место у колима која су технички опремљена за овај вид превоза. Технчки нормативи који се обезбеђују лицима у појединим станицама су: посебно обележено паркинг место, приступ перонима без употребе степеништа, приступ перонима уз употребу лифта и санитарне просторије прилагођене потребама лица у инвалидским колицима.